Insolvenční řízení s povolením odlužení

Pokud máte velké množství úvěrů, jejichž splátky vám přerůstají přes hlavu, ale máte pravidelný příjem, může pro vás být insolvenční řízení východisko. První co soud zkoumá je, zda jste skutečně v úpadku a nešlo by pohledávky uspokojit prodejem vašeho majetku. Oddlužení je určeno pouze pro nepodnikatele.Dlužník, pokud podává návrh na insolvenční řízení, musí soudu vysvětlit proč si myslí, že je v úpadku a není schopen své dluhy uhradit. Musí doložit všechny své dluhy, které má. Přijmy za poslední 3 roky a přijmy, které předpodkládá dalších 5 let. Pokud jsou manžele, musí přijmy doložit i manžel nebo manželka. Zákon zakazuje dlužníkovi tajit jakoukoliv skutečnost důležitou pro soud.

 

Tyto podklady dokládá dlužník zejména proto, že musí být schopen zaplati alespoň 30 % svých dluhů(za které se nikdo nezaručil). Je možné, že dlužník zaplatí i více, ale nikdy ne více než činily jeho dluhy. Pokud soud rozhodne, že klient má pravdu a skutečně je v úpadku rozhodne jakým způsobem bude vše řešit. Buď dluhy zaplatí splátkovým kalendářem nebo prodejem majetku, či kombinací obou. Po zveřejnění v insolvenčním rejstříku se okamžitě zastavují veškěré exekuce a nikdo vám tedy nemůže zabavit váš majetek až do rozhodnutí soudu.

 

O tom jak splácení bude vyřešeno rozhodují instituje, kterým klient dluží. Ten může pouze navrhnout způsob řešení.Pokud bude odlužení schváleno, začne klient okamžitě od rozhodnutí soudu splácet podle stanoveného kalendáře nebo bude prodán vymezený majetek. Pokud se platí splátkovým kalendářem, dostává klient ihned zpět svůj majetek. Dokud všah nezaplatí celou vymezenou částku musí všechny mimořádné přijmy rozdělit mezi instituce, kterým splácí. Pokud dlužník zaplatí vymezenou částku je povinnen podat návrh na osvobození od zbytků dluhů, které potom soud vydá a dlužník může opět žít bez dluhů.Podání návrhu na oddlužení je zdarma, soud však může chtít zaplatit náklady řízení ve výši 50 000 Kč. Za právní rady ovšem zaplatíte vždycky a to ne málo.

 

Pokud se rozmýšlíte zda podat návrh na oddlužení, rozmyslete si zda by nešla vaše situace vyřešit jinak. Domluvou s věřiteli,úpravou splátkového kalendáře apod. Pokud totiž nebude formulace před soudem zprávná nebo budou chybět dokumenty či si něco vymyslíte či nezveřejníte, může na vás soud vyhlásit konkurz nebo obnovit všechny vaše dluhy. Soud totiž může ještě do 3 let od splnění podmínek oddlužení zkoumat, zda jste uvedli všechny informace pravdivě a nic nezatajili.

Příspěvek byl publikován v rubrice Oddlužení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>